fbpx
More Bananas Zostań naszym klientem

7 prostych zasad informacji prasowej

24 czerwca 2019 | Tagi:
baner

Opublikowana na poczytnym portalu daje setki klików i większą świadomość marki. Zadowolenie w oczach szefa? Bezcenne. Tylko, jak sprawić, żeby Twoja informacja prasowa trafiła na łamy wielkich tytułów, skoro dziennikarze podobno jej nie lubią? Poznaj kilka prostych zasad dobrej informacji prasowej.

Jeszcze przed stworzeniem prasówki zastanów się: co chcesz przekazać i jaki masz w tym cel. Czy wiesz, jak to napisać i jak zainteresować innych tym tematem? Do kogo chcesz mówić i gdzie chcesz, żeby opublikowano informację prasową. Co zrobisz, żeby się nią dzielono? Masz plan? Świetnie! Możesz zabrać się za pisanie.

Liczy się treść

Ze względu na charakter tekstu wyróżniamy informacje prasowe newsowe (wydarzenia, koncerty, maratony, itp.) i poradnikowe. Jeśli piszesz o festiwalu, biegu charytatywnym czy zawodach sportowych pisz według zasady 5xW+H. W tekście odpowiedz na pytania: kto (who), co (what), gdzie (where), kiedy (when), dlaczego (why) i jak (how). To właśnie te aspekty najbardziej interesują dziennikarza i są potrzebne do stworzenia dobrego newsa.

Zobacz też: Jak pisać, żeby inni chcieli czytać? 

Zabierasz się do pisania informacji poradnikowej? Po pierwsze pisz tak, żebyś sam chciał przeczytać swój artykuł przy kawie. Po drugie, stwórz tekst, który przypomina odwróconą piramidę. Najważniejsze informacje zamieść na początku, szczegóły i wątki poboczne niech znajdą się w kolejnych akapitach prasówki. Pamiętaj, żeby tekst wzbogacić wypowiedziami innych osób – będzie bardziej interesujący dla odbiorcy.

Czy wiesz, że…

Informacja prasowa, która zawiera lokowanie produktu, z redakcji trafia do biura reklamy, a zamiast linków do publikacji, na Twoją skrzynkę wysyłany jest cennik artykułów sponsorowanych.

baner

Forma ma znaczenie

To, co znajdzie się w Twoim artykule jest bardzo ważne, ale jego forma nie pozostaje bez znaczenia. Stwórz tekst, który będzie się chciało czytać. Podziel go na akapity, wymyśl zachęcające śródtytuły, spraw, żeby artykuł miał rytm. Unikaj wykrzykników, wersalików i formatowania. Dziennikarz sam dostosuje tekst do portalu. Nie musisz dbać o nagłówki pod SEO.

Szybki kontakt w cenie

Do każdej informacji prasowej dodaj krótki tekst o marce, którą chcesz promować i kontakt dla mediów. Koniecznie podpisz się imieniem i nazwiskiem, zostaw adres e-mail i numer telefonu. Jeśli dziennikarz będzie chciał uzyskać dodatkowe informacje sięgnie do dokumentu tekstowego, a nie będzie wertował e-maili w poszukiwaniu kontaktu.

Sprawdź też: Strategia content marketingowa krok po kroku 

Pamiętaj!

Najbardziej cenieni przez redaktorów są PR-owcy, którzy konkretnie odpowiadają na pytania, szybko są w stanie dostarczyć informacje dodatkowe i zawsze można na nich liczyć.

Dobre pierwsze wrażenie

Tekst powinien być wysłany w formacie do edycji (.doc lub .rtf), nigdy .pdf. Dziennikarz musi być w stanie dowolnie ingerować w artykuł. Materiały graficzne najlepiej, jeśli są przygotowane pod dany portal. Informacja prasowa ma iść do druku? Zadbaj, aby zdjęcie miało przynajmniej 300 dpi. Zawsze wysyłaj fotografie, jako osobne pliki w załączniku. Pamiętaj, aby je właściwie podpisać. Jeśli znasz autora – dodaj tę informację do podpisu.

baner

Bez korekty ani rusz

Każdą informację prasową przed wysyłką przeczytaj kilka razy. Popraw błędy ortograficzne, stylistyczne i językowe. Zadbaj o prawidłową interpunkcję. Im mniej dziennikarz będzie musiał spędzić czasu nad tekstem – tym lepiej dla Ciebie. Zrób szybki test. Daj do przeczytania prasówkę innej osobie. Jeśli dla niej wszystko będzie jasne i nie znajdzie literówek, możesz śmiało wysyłać informację prasową.

Wysyłka z głową

Stwórz własną bazę mediów z podziałem na tematykę. Nie wysyłaj informacji prasowej do wszystkich dziennikarzy. Większej liczby publikacji i tak nie uzyskasz, a możesz tylko pogorszyć relacje z redaktorami. Jeśli masz czas, stwórz dwie wersje prasówki i podziel wysyłkę. Informację, którą uważasz za lepiej napisaną możesz wysłać do zaprzyjaźnionych redakcji, a drugą roześlij do pozostałych.

Wyważony PR

Zapomnij o embargo. Dziennikarze pamiętają tylko o swoich terminach. Jeśli poprosisz ich o publikacje po wyznaczonej dacie – na pewno o tym zapomną. Do najważniejszych dla Ciebie redakcji wyślij e-maila indywidualnie. W wiadomościach rozsyłanych do wielu pamiętaj o UDW. Twoja wiadomość z większym prawdopodobieństwem zostanie otworzona, jeśli wyślesz ją między wtorkiem, a czwartkiem w godzinach porannych. Przed kolegium redakcyjnym dziennikarze szukają tematów i chętniej przyglądają się prasówkom.

Nie wiesz, czy Twój e-mail dotarł? Publikacji nie ma, a Ty coraz bardziej się denerwujesz? Nie dzwoń do dziennikarza. Możesz być pewien, że jeśli redaktor będzie czegoś potrzebował, sam do Ciebie zadzwoni, a jeśli odzewu brak to znaczy, że informacja po prostu nie zainteresowała redakcji.

Dodałbyś coś do tej listy? Czekamy na propozycje w komentarzach pod artykułem!

INNE ARTYKUŁY W KATEGORII: Wiedza

Instagramowy słownik – skróty, hasztagi i pojęcia, któr...

10 czerwca 2020 Inspiracje

Rozmiary grafik social media [Twitter, Pinterest]

05 maja 2020 Wiedza

Rozmiary grafik social media [LinkedIn, YouTube]

26 lutego 2020 Wiedza

Bezpieczeństwo na Instagramie. Jak zabezpieczyć konto przed kra...

19 lutego 2020 Instagram

6 porad dla dbających o poprawną pisownię

22 stycznia 2020 Inspiracje

Rozmiary grafik social media [FACEBOOK, INSTAGRAM]

02 stycznia 2020 Wiedza

Kalendarz Social Media Managera

30 grudnia 2019 Facebook

Podsumowanie roku 2019: social media

17 grudnia 2019 Wiedza

Najważniejsze zmiany na LinkedIn w 2019 roku

16 grudnia 2019 LinkedIn

Jak dodać lub usunąć managerów YouTube? [PORADNIK]

07 listopada 2019 Wiedza

Darmowe wydarzenia marketingowe w Krakowie

20 września 2019 Inspiracje

7 powodów, przez które ludzie nie chcą oglądać Waszego insta...

11 marca 2019 Inspiracje

Sekrety webwritingu: jak pisać, żeby chcieli czytać?

28 lutego 2019 Wiedza

Strategia content marketingowa krok po kroku

21 stycznia 2019 Wiedza

Marketing muzyczny, czyli gdy emocje biorą górę

05 października 2018 Wiedza

6 rzeczy, które już nie działają
na Instagramie

31 sierpnia 2018 Inspiracje

Jak zdobyć najlepszego ambasadora marki? 6 zasad employer brandi...

11 sierpnia 2018 Wiedza

5 sposobów, jak skutecznie zwiększyć open rate newsletterów

20 maja 2018 Wiedza
MAŁO Bananów? Kliknij aby załadować więcej!