Przy wyborze odpowiedniego twórcy internetowego do kampanii influencer marketingowej często pada słowo „autentyczny”. To właśnie taka powinna być osoba, którą zapraszamy do współpracy, do wyrażenia opinii o naszym produkcie bądź usłudze. Co jednak oznacza bycie autentycznym influencerem? Kilka ważnych wyznaczników poznasz w tym artykule.
Jaki influencer jest autentyczny? Zaczynamy!
Influencer już kiedyś wspominał o Twojej marce
Warto wejść we współpracę z twórcą, który już kiedyś mówił o naszym brandzie. Skąd będziesz o tym wiedzieć, jeśli bez przerwy nie obserwujesz blogosfery? Zresztą, nie da się przecież znać tak ogromnej ilości contentu, jaki codziennie pojawia się w mediach społecznościowych.
Spokojnie, jest masa narzędzi do monitoringu i analizy sieci (m.in. Sotrender, Sentione, Newspoint, Brand24). Na podstawie wzmianek dowiesz się, w jaki sposób dany twórca wypowiadał się w sieci o Twojej marce. Takie kolaboracje są cenniejsze, bo influencer może stać się ambasadorem marki, a to bardziej efektywny model współpracy niż jednorazowa kampania.
Na screenie zmieścił się tylko fragment tekstu, pełną treść posta sponsorowanego znajdziesz TU.
Przeczytaj także: 5 powodów, przez które influencer marketing nie działa
Influencer mówi o produktach związanych z Twoją branżą
Najłatwiej można to wytłumaczyć na podstawie branży fitness, a fit-influencerów jest naprawdę wielu. Marki mają z czego wybierać, ale uczulam: rób to z rozwagą! Nie każda osoba używająca odżywek białkowych, w ciekawy sposób pokaże te Twojej marki, dlatego warto przed nawiązaniem ewentualnego kontaktu zrobić porządny research i obserwować potencjalnego twórcę.
Naprawdę autentyczni influencerzy specjalizują się w określonej dziedzinie. Nie można być przecież ekspertem od wszystkiego. To prawda, że dużą popularnością cieszą się influencerzy lajfstajlowi, do których zwraca się szereg firm z różnego rodzaju branż, ale to właśnie ci wyspecjalizowani będą najbardziej wiarygodni w oczach odbiorców, którzy podzielają z nimi te same wartości i zainteresowania.
Twój produkt rozwiąże problem blogera
Skąd będziesz o tym problemie wiedzieć? Ponownie; pomoże Ci monitoring sieci. Z tym że zamiast filtrowania po nazwie marki, zbadaj frazę, której dotyczy Twoja działalność. Oferujesz sprzęt outdoorowy i wyposażenie kampervana? Znajdź blogerów, którzy właśnie budują swój dom na kółkach. Blogerka zapuszcza włosy, a Twój produkt może w tym pomóc? Działaj! Masz catering dietetyczny? Poszukaj takiego, który chce przejść „na pudełka”.
Nie sposób zaprzeczyć, że gdy dana rzecz spełni oczekiwania, jakie w niej pokładasz, sprawi, że pozbędziesz się problemu, który od dawna spędzał Ci sen z powiek, będziesz chętnie i z przekonaniem ją polecać. I to jest istota influencer marketingu. Tutaj nie ma mowy o fałszywej rekomendacji czegoś swoim obserwatorom przez influencera i właśnie o takie kampanie chodzi! Autentyczność jest w cenie i to ona pomoże sprzedawać Twoje produkty.
Zainteresuje Cię także: Influencer marketing po lupą UOKiK? Opinia prawnika i praktyczne wskazówki
Pozwól, by bloger zareklamował Cię „po swojemu”
Nie chodzi o pozwolenie na „totalną samowolkę”. Przygotowany przez twórcę materiał powinien być przez Ciebie uprzednio zaakceptowany, by uniknąć ewentualnych błędów, jak choćby w nazwie oferowanego produktu, niezgodności z misją firmy, jej wartościami itp. Jednak, gdy influencer sam wybierze formę i treść prezentacji, będzie to autentyczne, a co za tym idzie – lepiej odebrane przez jego społeczność.
Aktualnie już nikogo nie dziwi, że ulubiony twórca działa z markami. Dlatego, gdy robi to w sposób zgodny z nim samym, kampania ma szansę na sukces. Możesz być pewien, że jeśli zgłosisz się w sprawie współpracy do Janiny Daily, ona przeprowadzi te działania w swoim „janinowym stylu” i właśnie taka komunikacja w przypadku jej społeczności sprawdzi się najlepiej. Influencer marketing nie znosi „nijakości”.
Influencer angażuje się w akcje społeczne, charytatywne, jest zwolennikiem ekologii
W dobie zero waste i wzmożonej troski o naturę lubisz, gdy marki także zwracają uwagę na ten problem. Influencer chętnie wejdzie we współpracę z marką, która wspiera środowisko: tworzy kosmetyki w szklanych opakowaniach, nie produkuje zbędnej ilości plastiku przy wysyłkach. Dobrze odbierane są też działania marek w ruchu ‘body positivity’.
Wizerunku influencerów można użyć do przyciągnięcia uwagi do tematu ważnego społecznie, jak to było na przykład w przypadku akcji Noizz i Arety Szpury “Tu pijesz bez słomki.”
Jednak działania charytatywne można łączyć też z budowaniem świadomości marki i tu rewelacyjnym przykładem jest “MÓJ KRYZYS TWÓRCZY” Kasi Gandor.
Influencerzy świetnie potrafią uzupełnić kampanię i umocnić pozycję marki, jeśli są w tych kreacjach autentyczni, a współpraca rzeczywiście wpisuje się w ich przekonania, wartości, cele i realne potrzeby. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na aspekt autentyczności przy wyborze twórców do kampanii influencer marketingowej. Społeczność dość szybko może wyłapać, że coś jej nie pasuje, a wówczas współpraca może zakończyć się kryzysem dla marki.
Autorka:
Agnieszka Gałczyńska – content manager
przy współpracy Ani Boczar – specjalistki ds influencer marketingu