W dobie nowych mediów influencer marketing jest jedną z najpopularniejszych metod promocji. Przykłady influencer marketingu można zauważyć w różnych branżach, np. w modzie, urodzie, fitness, gastronomii czy podróżach. Jednak jak zacząć działania w influencer marketingu by rzeczywiście miały one sens?
Niezwykle ważny będzie odpowiedni dobór influencerów. Częściowo mówiłam już o tym pisząc artykuł „5 reguł efektywnego influencer marketingu”. Dziś jednak skupimy się na twardych danych, na które warto zwracać uwagę przy współpracach, czyli na statystykach.
Informacje, które warto sprawdzić przed rozpoczęciem współpracy
Przy wyborze odpowiedniego influencera do współpracy, ważne jest sprawdzenie konkretnych informacji dotyczących statystyk i osiągnięć influencera. Część z tych informacji możemy sprawdzić samodzielnie.
Liczba obserwujących/subskrybentów
Ta informacja jest zwykle publiczna. Możesz ją znaleźć wchodząc na kanał interesującego Cię influencera w wybranym medium społecznościowym. Czasem jednak możesz nie mieć do niej dostępu (np. jeśli zdecydujesz się na lokowanie w newsletterze twórcy), wówczas warto o tę informację poprosić przed rozpoczęciem współpracy.
Engagement rate
Engagement rate to wskaźnik zaangażowania ukazujący stosunek interakcji użytkowników (m.in. polubienia, komentarze, udostępnienia) do ogólnej liczby obserwatorów. Czym engagement rate jest wyższy, tym społeczność twórcy jest bardziej zaangażowana. W skrócie więc czym wskaźnik ten jest wyższy tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że to normalne, że u dużych twórców engagement rate będzie niższy niż u mniejszych.
Informację na temat poziomu zaangażowania społeczności najlepiej sprawdzać w zewnętrznych narzędziach takich jak np. NapoleonCat, InfluTool, czy HypeAuditor. Każdorazowo porównuj jednak informacje z jednego narzędzia, gdyż w każdym z nich na finalny wynik składają się różne dane więc konkretny wynik potrafi wychodzić odmienny.
Jakiś czas temu mówiło się, że dobry engagement rate na Instagramie jest powyżej 6%, a średni pomiędzy 3 a 6%. Jednak aktualnie, gdy zasięgi wszystkim znacznie spadają, trudno jest znaleźć twórców z tak dobrymi wynikami. Polecam więc patrzeć na engagement rate w interesującej Cię branży i na tej podstawie oceniać, czym jest dla Ciebie dobry wynik.
Krzywa wzrostu polubień
Chyba każdej osobie tworzącej plan współpracy z influencerami zależy na kierowaniu przekazu do prawdziwych obserwujących. Nikt nie chce podejmować współprac z twórcami, których obserwują fake’owe konta.
Twórców, którzy kupowali obserwatorów najłatwiej było poznać po nagłym wzroście followersów w jednym dniu. Aktualnie, choć ten czynnik można brać pod uwagę, to nie może być on jedyny. Jeśli bowiem jakieś małe konto zostanie polecone w Instagram Stories innego, bardzo dużego konta, bardzo łatwo by odnotowało szalenie szybki wzrost (nawet kilka tysięcy obserwatorów) w ciągu doby. Sprawy nie ułatwia fakt, że boty są coraz „mądrzejsze” i nowi, kupieni obserwatorzy zwykle nie przybywają w jednym momencie.
Zatem dziwne, odbiegające od normy zachowania, w krzywej wzrostu obserwatorów mogą nas zaniepokoić, ale jednocześnie myślę, że nie warto przywiązywać do nich zbyt dużej uwagi. W razie wątpliwości można wprost zapytać o ten fakt influencera.
Informacje, o które warto prosić przed rozpoczęciem współpracy
Prosząc twórcę o statystyki potwierdzamy nie tylko dlaczego warto z nim współpracować, ale także możemy oszacować, czy realnie ta współpraca ma szansę przynieść wymierne korzyści. O część informacji najlepiej poprosić bezpośrednio twórcę.
Demografia obserwujących
Warto prosić twórców o informacje na temat ich demografii, gdyż pozwala to poznać grupę docelową, do której dociera kampania influencer marketingowa. W ten sposób można skuteczniej dopasować treści do oczekiwań i preferencji odbiorców, co zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu kampanii i generowanie większej sprzedaży. Dzięki wiedzy o demografii można również lepiej określić cele kampanii oraz wybrać odpowiedniego influencera, który będzie w stanie dotrzeć do właściwej grupy docelowej. A co najważniejsze, można sprawdzić czy nasza grupa docelowa pokrywa się z dominującą grupą wśród obserwatorów interesującego nas twórcy.
Historia współprac
Czasem treści publikowane w ramach codziennych działań influencera potrafią się znacząco różnić od treści tworzonych w ramach kampanii reklamowych. Chcąc sprawdzić jak influencer, który Cię interesuje, podchodzi do współprac warto poprosić go o przykłady poprzednich realizacji.
Wyniki poprzednich kampanii
Zazwyczaj chcąc wiedzieć, jakich wyników możemy się spodziewać w ramach płatnej współpracy z influencerem, prosimy o podanie przez niego średniego zasięgu docieralności materiałów. Warto jednak zapytać, jaki wynik uzyskują treści sponsorowane, gdyż one w wielu przypadkach potrafią osiągać dużo niższe wyniki. Z dużym prawdopodobieństwem twórca nie będzie mógł powiedzieć, jakie dokładnie statystyki miał przy współpracy z konkurencją lub inną marką, która się niedawno u niego reklamowała. Jednak już sama uśredniona informacja dotycząca średnich zasięgów przy współpracach z markami jest bardzo cenna.
Statystyki na koniec współpracy z influencerami
Chcąc odpowiednio przeanalizować wyniki kampanii i wyciągnąć stosowne wnioski na przyszłość warto twórcę poprosić również o statystyki na koniec współpracy. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić, czy współpraca z danym influencerem miała sens lub co warto zrobić, by w przyszłości poprawić wyniki.
Warto już przed rozpoczęciem wspólnych działań (np. w umowie) zaznaczyć, że przesłanie statystyk są częścią współpracy i bez nich wynagrodzenie nie może zostać wypłacone. Niestety, twórcom często zdarza się myśleć, że ich działania kończą się wraz z publikacją materiałów i nie rozumieją, jak ważne jest udokumentowanie wyników ich pracy.
Najczęściej na koniec prosi się twórców o screeny z kanałów społecznościowych, na których widać takie informacje jak:
- liczba odbiorców do których dotarł materiał (w przypadku Stories warto by były to przynajmniej 2 screeny – pierwszego i ostatniego kafelka by zobaczyć, o jak dużej skali odrzuceń mówimy),
- liczba zaangażowanych kont,
- liczba reakcji,
- liczba udostępnień,
- liczba kliknięć w zewnętrzny link,
- liczba kliknięć w oznaczenie naszego profilu,
- czas oglądania sponsorowanego filmu (zwłaszcza jeśli lokowanie pojawiało się dopiero w dalszej części materiału).
Influencer marketing to skuteczna forma marketingu internetowego, która może przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w promocji marki lub produktu. Dobrze przeprowadzona kampania influencer marketingowa może przynieść wiele korzyści, dlatego warto zacząć działać w tej dziedzinie. Jednak by te korzyści były możliwe niesamowicie ważne jest odpowiednie przygotowanie i analiza wyników. Dogłębnie przyglądając się wyżej wymienionym statystykom, będziesz krok bliżej do sukcesu.