TikTok podbił świat. Obecnie korzysta z niego ponad miliard użytkowników na całym globie. W 2023 roku pojawią się nowe funkcje i wprowadzone zostanie kilka znaczących zmian. Jakich? Przeczytasz w artykule.
Kontrola czasu w aplikacji
Limit czasowy
To krok TikToka w stronę zadbania o dobrostan jego użytkowników – mimo, że dla firmy – w kwestii biznesowej, nie jest to opłacalne. Po latach komentarzy użytkowników i rodziców o uzależniający wpływ aplikacji, TikTok zdecydował się na zmiany. Marka wprowadza limit czasu spędzanego w aplikacji. Będzie on obowiązywać osoby niepełnoletnie, dając użytkownikowi do wykorzystania 60 minut korzystania z aplikacji na każde 24 godziny. Po upływie 60 minut będzie trzeba podać hasło, aby móc dalej korzystać z aplikacji. Aktualnie limit został wprowadzony jedynie Francji i regulują go przepisy prawne.
Powiadomienia
TikTok chce dbać o cyfrowy dobrostan użytkowników, dlatego wprowadza nowe opcje, dotyczące powiadomień z aplikacji. Aplikacja będzie wysyłać informacje przypominające użytkownikom, aby… iść spać. TikTok umożliwi ustawienie harmonogramu wyciszania powiadomień dla niepełnoletnich. Dla osób 13-15 lat, aplikacja nie będzie wysyłać powiadomień push od 21:00, a dla osób 16-17 lat od 22:00.
Kontrola rodzicielska
Rodzice otrzymają nowe narzędzia do kontroli dzieci. Będą one pozwalać obserwować aktywność oraz treści oglądane przez dziecko w aplikacji.
Nowe opcje dla twórców
Płatne serie
Nowa funkcja daje możliwość tworzenia treści dla obserwatorów, a dodatkowo zarobku na nich. Twórca w serii może utworzyć 80 materiałów wideo o zwiększonym limicie długości do 20 minut (gdzie w podstawowej wersji aplikacji max to 10 minut). Za dostęp do serii będzie trzeba zapłacić. TikTok wprowadził widełki finansowe między 1 a 190 dolarów. TikToker sam zadecyduje o cenie swojej serii.
Serie dają możliwość zarabiania na wiedzy i doświadczeniu oraz dzielenia się materiałami na wzór YouTube’owego patronite. Jeśli testy zakończą się sukcesem, wkrótce z serii będą mogli korzystać wszyscy twórcy.
Program kreatywności Beta
TikTok tworzy jeszcze jedną możliwość zarobku dla twórców – na materiałach wideo. Filmy będą musiały trwać ponad minutę, powinny być wysokiej jakości i oryginalnej treści, a twórcy powinni mieć dobrą reputację oraz być pełnoletni. Wysokość zarobków będzie uzależniona od liczby wyświetleń danego filmu.
Światowe zagrożenie?
Ameryka i świat
W 2020 roku Ameryka po raz pierwszy zagroziła usunięciem aplikacji TikTok z USA, uważając TikToka za “narzędzie szpiegowskie Chin”. W przeszłości amerykańskie wojsko wprowadziło zakaz korzystania z aplikacji na służbowych urządzeniach, a w 2022 członkom Izby Reprezentantów USA. Już w 14 stanach zakazano korzystania z TikToka na urządzeniach wydawanych przez rząd. W innych krajach (Indiach, Bangladeszu, Indonezji i Pakistanie) również wprowadzono podobne ograniczenia czy zakazy użytkowania aplikacji TikTok.
Co na to TikTok? Marka stanowczo zaprzecza przesyłania danych użytkowników do chińskiego rządu. Mimo to aplikacja znika po raz kolejny – tym razem z rządowych urządzeń w Wielkiej Brytanii.
Polska i Europa
A co z Europą i Polską? Rzecznik polskiego rządu – Piotr Muller w programie “Graffiti” powiedział, że Polska czeka z decyzją o ewentualnym zakazie użytkowania TikToka. Polski rząd wysłał do Komisji Europejskiej prośbę o przedstawienie konkretnych argumentów, które tłumaczyłyby zasadność wprowadzenia zakazu.
W 2023 roku czeka nas wiele zmian w sferach ochrony użytkowników oraz nowych możliwości zarobku dla twórców. Czy jednak TikTok zniknie, zanim przyzwyczaimy się do nowych funkcji? Co o tym myślisz? Daj znać w komentarzu pod artykułem.