fbpx
More Bananas Zostań naszym klientem

8 trendów w content marketingu na 2019 rok

29 listopada 2018 | Tagi:
content marketing baner

Content marketing nie przestaje się rozwijać. Oszacowano, że do 2021 roku będzie on wart ponad 400 miliardów dolarów. Nic dziwnego, że przybywa agencji oferujących najwyższej jakości treści. Zmienia się jednak podejście konsumenta do komunikatów. Staje się dojrzałe i bardziej uważne. Jak mu sprostać? Poznaj najważniejsze trendy w content marketingu na 2019 rok.

Bez strategii ani rusz

Content marketing wymaga strategii. Bez niej efektywność zaplanowanej kampanii może być wątpliwa, a aktywność czytelników znikoma. Jak wynika z badań Content Marketing Institute, 62% najlepszych treści ma udokumentowaną strategię. I nie chodzi tu tylko o generowanie leadów czy obecność słów kluczowych. Chodzi o strategię ukierunkowaną na sukces indywidualnego klienta. To marka ma zapewnić klientowi maksymalną wartość z zakupów czy usług. Dostarczyć treści unikalne i praktyczne nie tylko przed, ale również po zakupie produktu czy usługi.

Relacje są ważne

Dotychczasowa ścieżka marketingowa prowadziła do sprzedaży i na niej się kończyła. Teraz ma stać się cyklem. Marketerzy tworzący treści będą priorytetowo traktować relacje. Koncentracja na pielęgnowaniu zaufania, więzi i lojalności sprawi, że klienci marki pozostaną jej wierni, a dodatkowo podzielą się opiniami z bliskimi czy współpracownikami. Nawet, gdy pojawi się konkurencja, relacje partnerskie klient-marka będą miały większe szanse na przetrwanie.

Autentyczność na propsie

W 2019 roku postaw na autentyczność! Bądź uczciwy. Badanie Global Consumer Insights firmy PwC pokazuje, że zaufanie do marki wpływa na konwersję. A według raportu Cohn&Wolfie 91% konsumentów jest skłonnych nagrodzić markę (opinie, komentarze, zakupy) za jej autentyczność. Dlatego zamiast owijać w bawełnę i szukać na siłę wyróżników, jasno określ, co oferujesz i w czym Twoja firma jest lepsza od konkurencji. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Na początek zadbaj o tzw. treści dla głowy (artykuły eksperckie), serca (emocjonalne historie) i rąk (treści utylitarne).

grafika o contencie

Długość ma znaczenie

Rok 2019 to rok długich treści. Nie od dziś wiadomo, że to wyczerpujące temat artykuły pojawiają się wyżej w wyszukiwarkach i motywują do większej aktywności w mediach społecznościowych. Użytkownicy szukają wiarygodnych źródeł, a przecież od dziecka wmawiano nam, że dłuższe jest lepsze i bardziej rzetelne. Wyszukiwarki i czytelnicy będą faworyzować treści o długości 6 tys.-8 tys. znaków.

Pamiętaj o:

  • oryginalnych treściach,
  • artykułach wyczerpujących temat,
  • treści użytecznej i wartościowej,
  • byciu ekspertem w danej dziedzinie.

Zapomnij o:

  • krótkiej treści,
  • duplikatach,
  • treści mało wartościowej.

Aktywność = efektywność

Rok 2019 to rok social listeningu, czyli aktywnego monitoringu sieci. Aby content marketing działał, musisz wyłapywać frazy kluczowe, pomagać i doradzać użytkownikom, kierować do miejsca docelowego i odpowiadać na negatywne opinie i komentarze. Nie wiesz, jak to wszystko ogarnąć? Postaw na micro-moments marketing. Kiedy Twoi klienci chcą się dowiedzieć/kupić/iść/zrobić…. – podsuń im gotowe rozwiązanie. W skrócie:

  • bądź tam, gdzie konsumenci,
  • służ pomocą, kiedy konsumenci tego potrzebują,
  • bądź szybki, nikt nie chce czekać.

infografika

Z SEO bez przesady

Tekst powinien być nasycony słowami kluczowymi w stopniu 0,5% – 4%. Fraz używaj tak, aby artykuł był przyjemny do czytania, nigdy na siłę. Nie bój się odmiany słów kluczowych, czas precli już dawno minął. Pamiętaj, że pokolenie millenialsów w wyszukiwarkę wpisuje pełne zdania, dlatego pozycjonuj tekst na tzw. frazy długiego ogona (3 i więcej słów). Ma to swoje plusy. Zdecydowanie największymi z nich jest niski koszt i wysoka konwersja.

Nie tylko treść pisana

Content to nie tylko artykuły, ale też grafiki, animacje, wideo. 2019 rok będzie bogaty szczególnie w format filmowy. Jak wynika z raportu firmy Animoto 64% konsumentów dokonuje zakupu po obejrzeniu wideo na Facebooku. Do 2021 roku przekaz wideo ma stanowić 82% globalnego ruchu internetowego. Jak stworzyć dobry film marketingowy? Wciągnij użytkownika w świat marki i bądź interesujący. Pamiętaj – mobile first, dlatego wideo dostosuj do urządzeń mobilnych. Stwórz harmonogram i się go trzymaj. Nawyk może i jest trudny w wypracowaniu, ale przynosi zaskakujące efekty. Jeśli przyzwyczaisz użytkownika, że nowe wideo ukazuje się w każdy piątek – wygrałeś.

Królowa dystrybucja

W myśl słów Jonathana Perelmana „Content jest królem, ale królową jest dystrybucja” rok 2019 przyniesie większy nacisk na kanały promocji i rozpowszechniania treści. W strategii content marketingowej musi znaleźć się miejsce dla unikalnych kanałów sprzedaży komunikatów. Już w tym momencie tradycyjne portale, blogi czy social media są tak przepełnione treścią, że użytkownicy mają problemy, aby znaleźć w nich użyteczną treść. Dlatego marketerzy będą zachodzić w głowę, jak w kreatywny sposób trafić do właściwych ludzi.

Sukces strategii content marketingowej to nie tylko dobre treści. To świetni graficy, doświadczeni kamerzyści i fotografowie, osoby rozumiejące kwestie techniczne i czujące się w świecie mediów społecznościowych jak ryby w wodzie. Jeśli masz zespół, który rozumie procesy współczesnego marketingu i chce współpracować, w 2019 roku wróżymy Ci sukces!

INNE ARTYKUŁY W KATEGORII: Inspiracje

Greenwashing w marketingu. 6 porad, jak nie dać wprowadzić się...

12 sierpnia 2020 Inspiracje

Instagramowy słownik – skróty, hasztagi i pojęcia, któr...

10 czerwca 2020 Inspiracje

Praca zdalna na wyższym levelu, czyli Miro App

29 maja 2020 Inspiracje

Autentyczność na wagę złota w influencer marketingu

13 maja 2020 Inspiracje

Bezpłatne bazy zdjęć. 22. darmowe stocki

06 maja 2020 Inspiracje

5 kroków do lepszego profilu na Trip Advisorze

25 marca 2020 Inspiracje

6 porad dla dbających o poprawną pisownię

22 stycznia 2020 Inspiracje

Podsumowanie roku 2019: marketing

20 grudnia 2019 Inspiracje

Darmowe wydarzenia marketingowe w Krakowie

20 września 2019 Inspiracje

Spójność na Instagramie. Jak sprawić, żeby profil wizualnie ...

02 sierpnia 2019 Inspiracje

7 trików na Instagramie, których prawdopodobnie nie znasz

19 lipca 2019 Inspiracje

Jakie zdjęcia umieszczać na Instagramie? Trendy, którymi może...

08 maja 2019 Inspiracje

Wiata przystankowa ma potencjał… marketingowy!

20 marca 2019 Inspiracje

7 powodów, przez które ludzie nie chcą oglądać Waszego insta...

11 marca 2019 Inspiracje

Jak rozpocząć przygodę
z Instagramem, czyli podstawy podsta...

28 stycznia 2019 Inspiracje

“Gdzie się podziały tamte fora, gdzie Ci admini, gdzie tamten...

18 stycznia 2019 Inspiracje

Femvertising, czyli marketing po kobiecemu

07 stycznia 2019 Inspiracje

Nowy rok – nowe trendy! Co będzie na topie w 2019?

27 grudnia 2018 Inspiracje

Podsumowanie roku 2018: marketing

18 grudnia 2018 Inspiracje

Podsumowanie roku 2018: social media

10 grudnia 2018 Inspiracje

Easter Eggs, czyli marketingowe złoto dla wtajemniczonych

15 listopada 2018 Inspiracje

Fenomen Instagrama

19 października 2018 Inspiracje

4 darmowe narzędzia, które pozwolą urozmaicić Insta Stories

24 września 2018 Inspiracje

Reserved: faux pas naszych czasów czy zwykłe niedopowiedzenie? ...

21 września 2018 Inspiracje

Przestrzeń from Facebook, czyli jak Facebook wspiera społeczno...

18 września 2018 Inspiracje

6 rzeczy, które już nie działają
na Instagramie

31 sierpnia 2018 Inspiracje
MAŁO Bananów? Kliknij aby załadować więcej!